Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. More »

Kredyt w obcej walucie – czy to dobry pomysł ?

Z niemal każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi super ofertami kredytowymi. W przypadku dużych kredytów More »

Chwilówki – zmora naszych czasów czy odpowiedź na potrzeby rynku ?

Od kilku lat jesteśmy ze wsząd bombardowani reklamami tak zwanych chwilówek , a więc pożyczek udzielanych na krótki okres czasu na tak zwany lichwiarski procent. Radio , telewizja , prasa sportowa i inne . More »

Umowa ubezpieczenia kredytu

Wielu kilentów bankowych którzy biorą pożyczki lub też kredyty skarży się na to , że podposując dowolną umowę o kredyt czy też pożyczkę wręcz oczywistym staje się podpisanie umowy o ubezpieczenie takiego kredytu. Spróbujmy więc odpowiedzieć s More »

Kredyt Konsolidacyjny czy warto ?

Wiele osób które posiadaja więcej niż jeden kredyt gotówkowy na swoim koncie zastanawia się nad możliwością skonsolidowania takiego kredytu. Co może dać nam konsolidacja ? Oczywiście nie chodzi o banalne stwierdzenia typu More »

 

Czy deflacja może zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu ?

Mając na myśli wszelkie możliwe kryzysy gospodarcze bardzo często słyszymy dwa dosyć znane terminy ekonomiczne. Pierwy z nich to inflacja (czyli wzrost ogólnego poziomu cen) , drugi to natomiast recesja (czyli trwały spadek wzrostu gospodarczego – a więc spadek zamożności społeczeństwa na danym terenie). Mało kto natomiast zwrócił uwagę , na deflację. Deflacja to nic innego jak odwrotność deflacji , a więc spadek ogólego poziomu cen. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda ładnie oraz pięknie – w końcu jeśli ceny maleją to bardzo dobrze.

Za tę samą sumę pieniędzy możemy nabyć znacznie więce dóbr oraz usług , niż w przypadku gdybyśmy mieli do czynienia z inflacją. Oczywiście deflacja jest dobra , ale tylko na pozór. Oczywiście jesli deflacja ma charakter przejściowy to jest w zupełności nie groźna dla gospodarki i może przynieść więcej pozytywnych zjawisk niż negatywnych. Co jesli deflacja utrzymuje się przez dłuższy okres ? Człowiek jako istota myśląca , zauważa , że towary oraz usługi na rynku są co raz to tańsze w końcu prędzej czy później odłoży swoje inwestycje (zakup samochodu , czy też mieszkania) na później , gdyż przy założeniu , że towary będą taniały nadal – może to przynieść ogromne korzyści dla budżetu domowego.

Dla budżetu domowego , tak – ale tylko pozornie. Spadek sprzedaży w końcu przełoży się na spadek produkcji , a więc prędzej czy później będzie oznaczało wzrost bezrobocia , spadek dochodów – a więc spadek popytu wewnętrznego.