Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. More »

Kredyt w obcej walucie – czy to dobry pomysł ?

Z niemal każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi super ofertami kredytowymi. W przypadku dużych kredytów More »

Chwilówki – zmora naszych czasów czy odpowiedź na potrzeby rynku ?

Od kilku lat jesteśmy ze wsząd bombardowani reklamami tak zwanych chwilówek , a więc pożyczek udzielanych na krótki okres czasu na tak zwany lichwiarski procent. Radio , telewizja , prasa sportowa i inne . More »

Umowa ubezpieczenia kredytu

Wielu kilentów bankowych którzy biorą pożyczki lub też kredyty skarży się na to , że podposując dowolną umowę o kredyt czy też pożyczkę wręcz oczywistym staje się podpisanie umowy o ubezpieczenie takiego kredytu. Spróbujmy więc odpowiedzieć s More »

Kredyt Konsolidacyjny czy warto ?

Wiele osób które posiadaja więcej niż jeden kredyt gotówkowy na swoim koncie zastanawia się nad możliwością skonsolidowania takiego kredytu. Co może dać nam konsolidacja ? Oczywiście nie chodzi o banalne stwierdzenia typu More »

 

Era niskich stóp procentowych

Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy do czynienia z erą wysokich stóp procentowych. Co mamy na myśli mówiąc wysokie stopy procentowe ? Mówiąc o wysokich stopach procentowych można powiedzieć , że chodzi nam o dwu cyfrowe stopy procentowe. Wiele osób twierdzi , że : „kiedyś to się opłacało oszczędzać” , teraz to zupełnie bez sensu. Nie jest tak do końca z jednego prostego powodu. Mianowicie procent bankowy na lokatach jest ustalany za każdym razem w jeden i ten sam sposób.

Do poziomu inflacji dodajemy nasz „zysk” który oferuje nam bank (na przykład może być to dwa procent) , i w ten sposób otrzymujemy gotowe oprocentowanie naszej lokaty. Co z tego , że możemy włożyć swoje pieniądze do banku i po roku czasu wyjąć sumę o trzydzieści procent większą skoro przez ten czas ceny w sklepach zwiększyły się średnio o około dwadzieścia osiem procent ? Tak , na prawde to bez znaczenia z punktu widzenia osoby która chce umieścić swoje pieniądze na lokacie czy stopa procentowa wynosi dziesięć czy też pięć procent.

Jednak zdecydowanie lepiej dla naszych portfeli jest jeśli inflacja jest niższa , ponieważ ogólny i jednostkowy poziom cen w gospodarce jest bardziej stabilny , a trzeba pamiętać , że inflacja jest szacowana na podstawie poziomu cen wielu towarów oraz usług , tak więc jeśli kupujemy tylko niewielki odsetek koszyka inflacyjnego , to zdecydowanie lepiej jest dla nas jeśli stopy procentowe , a więc również oprocentowanie lokat jest po prostu na niższym poziomie. Wielu ekonomistów twierdzi , że era niskich stóp procentowych to próba walki z deflacją z którą już od kilku kwartałów mamy do czynienia w Polsce. Oczywiście to tylko jeden z powodów. Aby Polska mogła wstąpić do strefy Euro co jest oczywiście planowane w ciągu najbliższej dekady to jej stopy procentowe powinny być bardzo niskie , i bardzo stabilne – podobnie jak inflacja.