Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. More »

Kredyt w obcej walucie – czy to dobry pomysł ?

Z niemal każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi super ofertami kredytowymi. W przypadku dużych kredytów More »

Chwilówki – zmora naszych czasów czy odpowiedź na potrzeby rynku ?

Od kilku lat jesteśmy ze wsząd bombardowani reklamami tak zwanych chwilówek , a więc pożyczek udzielanych na krótki okres czasu na tak zwany lichwiarski procent. Radio , telewizja , prasa sportowa i inne . More »

Umowa ubezpieczenia kredytu

Wielu kilentów bankowych którzy biorą pożyczki lub też kredyty skarży się na to , że podposując dowolną umowę o kredyt czy też pożyczkę wręcz oczywistym staje się podpisanie umowy o ubezpieczenie takiego kredytu. Spróbujmy więc odpowiedzieć s More »

Kredyt Konsolidacyjny czy warto ?

Wiele osób które posiadaja więcej niż jeden kredyt gotówkowy na swoim koncie zastanawia się nad możliwością skonsolidowania takiego kredytu. Co może dać nam konsolidacja ? Oczywiście nie chodzi o banalne stwierdzenia typu More »

 

Inwestowanie w sztukę – czy można na tym zarobić ?

Co raz to więcej osób zastanawia się czy można odpowiednio dużo zarobić inwestując w sztukę ? Jesli nasza wiedza o sztuce jest na odpowiednim poziomie , potrafimy wyłowić okazje w galeriach oraz na aukcjach to bez wątpienia jest to dobry biznes , dobra inwestycja , nawet taka krótkoterminowa dzięki której będziemy mogli pomnożyć swój kapitał. Jednak biorąc pod uwagę wiele czynników obiektywnych to warto pamiętać , że w branży artystycznej o okazje jest na prawdę bardzo ciężko , gdyż bardzo wartościowe przedmioty zmieniają właścicieli stosunkowo rzadko w stosunku do innych branż i krótko mówiąc rynek sztuki jest na prawdę bardzo mało płynny w stosunku do innych rynków.

Co oczywiście nie oznacza , że okazje nie zdarzają się. Oczywiście , że się zdarzają. Jednak w takim przypadku zdecydowanie potrzeba nam szczęścia oraz co tu dużo mówić – wiedzy , doświadczenia oraz opatrzności. Co w przypadku , gdy nie mamy tej wiedzy wystarczająco dużo aby móc samodzielnie inwestować w obrazy , rzeźby czy też inne dzieła sztuki ? Oczywiście nadal możemy inwestować w sztukę. Wystarczy zainwestować swoje oszczędności w udziały w funduszach inwestycyjnych zajmujących się obracaniem sztuką. Warto wiedzieć , że rynek obrotu sztuką w Polsce nie jest tak mocno rozwinięty jak za granicą , jednak będąc w Unii Europejskiej bez problemu możemy już korzystać z zagranicznych funduszy inwestycyjnych które bez problemu od wielu dziesiątek lat uzyskują dosyć dobre wyniki na przeróżnych rynkach. Generalnie rzecz biorąc , przy odrobinie szczęścia w długim terminie jesteśmy w stanie osiągnąć wyniki finansowe o wiele lepsze niż lokata bankowa i zbliżone do wyników finansowych funduszy inwestycyjnych inwestujących w akcje , obligacje czy też waluty światowe. Jednak warto w tym przypadku pamiętać , że w przypadku inwestowania w sztukę ryzykujemy jednak zdecydowanie mniej niż w przypadku inwestycji mających bardziej spekulacyjny charakter niz obrót sztuką.