Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. More »

Kredyt w obcej walucie – czy to dobry pomysł ?

Z niemal każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi super ofertami kredytowymi. W przypadku dużych kredytów More »

Chwilówki – zmora naszych czasów czy odpowiedź na potrzeby rynku ?

Od kilku lat jesteśmy ze wsząd bombardowani reklamami tak zwanych chwilówek , a więc pożyczek udzielanych na krótki okres czasu na tak zwany lichwiarski procent. Radio , telewizja , prasa sportowa i inne . More »

Umowa ubezpieczenia kredytu

Wielu kilentów bankowych którzy biorą pożyczki lub też kredyty skarży się na to , że podposując dowolną umowę o kredyt czy też pożyczkę wręcz oczywistym staje się podpisanie umowy o ubezpieczenie takiego kredytu. Spróbujmy więc odpowiedzieć s More »

Kredyt Konsolidacyjny czy warto ?

Wiele osób które posiadaja więcej niż jeden kredyt gotówkowy na swoim koncie zastanawia się nad możliwością skonsolidowania takiego kredytu. Co może dać nam konsolidacja ? Oczywiście nie chodzi o banalne stwierdzenia typu More »

 

Recesja oraz inflacja – z tymi terminami ekonomicznymi spotykamy się najczęściej w czasie kryzysu gospodarczego.

Jeśli mówimy kiedykolwiek o jakimkolwiek kryzysie ekonomicznym bardzo często jest on powiązany z dwoma bardzo znanymi terminami ekonomicznymi. Pierwszy z nich to oczywiście recesja , drugi to natomiast inflacja (czasem hiperinflacja). Recesja to nic innego jak ujemny wzrost gospodarczy – ekonomiści na świecie umówili się , że możemy mówić o recesji w przypadku gdy produkt krajowy brutto danego kraju był ujemny przez dwa kwartały z rzędu. Wiadomo , jak bardzo negatywne skutki ciągnie za sobą recesja – czyli kurczenie się gospodarki.

Oprócz spadku zamożności społeczeństwa , bardzo często przekłada się ona na znaczny wzrost bezrobocia oraz spadek płac w gospodarce co za tym idzie powoduje po prostu nieustanne piętrzenie się rozmaitych problemów gospodarczych. Kolejnym terminem z którym mamy do czynienia bardzo często mając na myśli kryzysy gospodarcze jest inflacja. Na początku transformacji gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej , gdy wprowadzany był tak zwany „Plan Balcerowicza” mieliśmy do czynienia z inflacją która była spowodowana uwolnieniem cen rynkowych.

Od tej pory każdy prywatny i państwowy przedsiębiorca mógł dowolnie wpływać na poziom cen wyprodukowanych lub sprzedawanych przez siebie dóbr oraz usług. Tak na prawdę w tamtym czasie mieliśmy raczej do czynienia z hiper inflacją , gdyż w szczytowych momentach realizowania planu Balcerowicza inflacja w Polsce wynosiła znacznie ponad pięćset procent , a jej zbijanie do poziomu inflacji która znamy dzisiaj było okupione ogromnymi kosztami społeczno-gospodarczymi oraz szeregiem bankructw prywatnych oraz państwowych przedsiębiorstw.