Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. More »

Kredyt w obcej walucie – czy to dobry pomysł ?

Z niemal każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi super ofertami kredytowymi. W przypadku dużych kredytów More »

Chwilówki – zmora naszych czasów czy odpowiedź na potrzeby rynku ?

Od kilku lat jesteśmy ze wsząd bombardowani reklamami tak zwanych chwilówek , a więc pożyczek udzielanych na krótki okres czasu na tak zwany lichwiarski procent. Radio , telewizja , prasa sportowa i inne . More »

Umowa ubezpieczenia kredytu

Wielu kilentów bankowych którzy biorą pożyczki lub też kredyty skarży się na to , że podposując dowolną umowę o kredyt czy też pożyczkę wręcz oczywistym staje się podpisanie umowy o ubezpieczenie takiego kredytu. Spróbujmy więc odpowiedzieć s More »

Kredyt Konsolidacyjny czy warto ?

Wiele osób które posiadaja więcej niż jeden kredyt gotówkowy na swoim koncie zastanawia się nad możliwością skonsolidowania takiego kredytu. Co może dać nam konsolidacja ? Oczywiście nie chodzi o banalne stwierdzenia typu More »

 

Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. Średnia krajowa wynosi aktualnie około czterech tysięcy złotych. Co mówią nam inne statystyki ? Jedną z ciekawszych statystyk jest fakt , iż średnią krajową lub więcej zarabia mniej niż dwadzieścia pięć procent społeczeństwa pracującego w przedsiębiorstwach.

Na słowo średnia krajowa w wysokości czterech tysięcy złotych większość ludzi uśmiecha się pod nosem. Skąd więc taka rozbieżność jeśli chodzi o odczucia ludzi , a dumnie ogłaszaną przez GUS średnią krajową ? Otóż średnia krajowa jest bardzo mylącym wskaźnikiem , głównie z tego powodu iż kilku bogatych ludzi na kilka tysięcy biednych lub bardzo biednych potrafi tą średnią krajową skutecznie zafałszować. Załużmy , że w jedenastoosobowej wsi mieszka jeden bogacz zarabiający sto tysięcy i dziesięciu bezrobotnych. Średnio każdy z nich zarabia więc blisko dziesięć tysięcy złotych , a więc całkiem dobrze. Musimy sobie jasno powiedzieć , że średnia krajowa jest zdecydowanie mało miarodajnym wskaźnikiem , jest jednak brana pod uwagę jako odnośnik różnego rodzaju podatków oraz składek które musimy co miesiąc płacić. O wiele bardziej miarodajnym wskaźnikiem badającym poziom płac jest natomiast mediana.