Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. More »

Kredyt w obcej walucie – czy to dobry pomysł ?

Z niemal każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi super ofertami kredytowymi. W przypadku dużych kredytów More »

Chwilówki – zmora naszych czasów czy odpowiedź na potrzeby rynku ?

Od kilku lat jesteśmy ze wsząd bombardowani reklamami tak zwanych chwilówek , a więc pożyczek udzielanych na krótki okres czasu na tak zwany lichwiarski procent. Radio , telewizja , prasa sportowa i inne . More »

Umowa ubezpieczenia kredytu

Wielu kilentów bankowych którzy biorą pożyczki lub też kredyty skarży się na to , że podposując dowolną umowę o kredyt czy też pożyczkę wręcz oczywistym staje się podpisanie umowy o ubezpieczenie takiego kredytu. Spróbujmy więc odpowiedzieć s More »

Kredyt Konsolidacyjny czy warto ?

Wiele osób które posiadaja więcej niż jeden kredyt gotówkowy na swoim koncie zastanawia się nad możliwością skonsolidowania takiego kredytu. Co może dać nam konsolidacja ? Oczywiście nie chodzi o banalne stwierdzenia typu More »

 

Wejście do Unii Europejskiej i boom mieszkaniowy i ceny mieszkań aktualnie.

W roku dwa tysiące czwartym , a więc od momentu wejścia Polski w strukrury Unii Europejskiej rozpoczął się w Polsce tak zwany boom budowlany – przynajmniej tak pisano w gazetach oraz innych mediach. Prawda jest taka , że w tym okresie nie tyle mieliśmy do czynienia z boomem budowlanym – gdyż ilość wybudowanych w tym czasie mieszkań nie wzrosła diametralnie , jednak mieliśmy bez wątpienia do czynienia z ogromną histerią ze strony kupujących , co spowodowało wzrost cen mieszkań przez kolejnych kilka lat. Po wejściu do Unii Europejskiej media donosiły , że na wolne mieszkania rzucą się natychmiast fundusze inwestycyjne z o wiele bogatszych krajów takich jak Irlandia czy też Niemcy i zaczną wykupować nasze mieszkania w celu ich późniejszego wynajmu. Czy taka histeria była słuszna ?

Oczywiście , że nie. Wzrost cen , a raczej panika z tym związana była spowodowana drastycznym wzrostem cen za usługi remontowo-budowlane które w tym czasie faktycznie wzrosły , gdyż ogromna część polskich pracowników z tej branży po prostu wyjechała za granicę , i bardzo ciężko było znaleźć jakiegoś godnego uwagi fachowca za rozsądne pieniądze. Wielu ekonomistów twierdzi , że w przypadku wejścia niżu demograficznego na rynek pracy z czym mamy do czynienia od niedawna ceny mieszkań będą stopniowo spadać.