Średnia krajowa płaca – czy jest miarodajna ?

Raz w miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane o tak zwanej średniej pensji w przedsiębiorstwach , a więc popularnie zwaną „średnią krajową”. More »

Kredyt w obcej walucie – czy to dobry pomysł ?

Z niemal każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi super ofertami kredytowymi. W przypadku dużych kredytów More »

Chwilówki – zmora naszych czasów czy odpowiedź na potrzeby rynku ?

Od kilku lat jesteśmy ze wsząd bombardowani reklamami tak zwanych chwilówek , a więc pożyczek udzielanych na krótki okres czasu na tak zwany lichwiarski procent. Radio , telewizja , prasa sportowa i inne . More »

Umowa ubezpieczenia kredytu

Wielu kilentów bankowych którzy biorą pożyczki lub też kredyty skarży się na to , że podposując dowolną umowę o kredyt czy też pożyczkę wręcz oczywistym staje się podpisanie umowy o ubezpieczenie takiego kredytu. Spróbujmy więc odpowiedzieć s More »

Kredyt Konsolidacyjny czy warto ?

Wiele osób które posiadaja więcej niż jeden kredyt gotówkowy na swoim koncie zastanawia się nad możliwością skonsolidowania takiego kredytu. Co może dać nam konsolidacja ? Oczywiście nie chodzi o banalne stwierdzenia typu More »

 

Wpływ spekulacji na rozwój gospodarczy.

Na samym początku przeprowadźmy mały wstęp do tematu czy spekulacja potrafi znacznie wpłynąć na wzrost gospodarczy danego kraju. Odpowiedzmy sobie na pytanie czym tak na prawdę jest spekulacja. Otóż spekulacja z punktu widzenia inwestora dotyczy dóbr materialnych (ropa naftowa , waluty , złoto) oraz dóbr nie materialnych (akcje , obligacje ,opcje). Klasyczny inwestor kupuje dajmy na to złoto ponieważ jest przekonany , że za kilka lat w skutek spadku wydobycia złota i jednoczesnemu wzrostowi popytu na nie na świecie ceny złota powinny wzrosnąć co da naszemu inwestorowi zysk. Spekulant działa w troszeczkę inny sposób.

Dysponując dużą gotówką stara się wpłynąć na rynek w ten sposób , aby pozostali gracze uświadomili sobie , że trend który zaplanował sobie spekulant będzie trwał nadal. W momencie , gdy rynek w to uwierzy spekulant (często tak zwana „gruba ryba” ) zrealizuje swoje zyski , a reszta rynku tak na prawdę wpadnie w jego pułapkę , a on zrealizuje swój chytry plan. Tak , więc czy spekulacja moze mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy ? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Każdy nienaturalny ruch rynku w jedną lub w drugą stronę , może mieć bardzo negatywny wpływ na gospodarkę , szczególnie w sytuacjach gdy zasobność portfela naszego spekulanta jest bardzo duża. Spróbujmy sobie wyobazić sytuację , że bogaty spekulant z bardzo bogatego kraju jest w stanie wykupić praktycznie całą energię elektryczną na miesiąc dla danego regionu w biednym kraju i sprzedać ją gdzie indziej. Skutki takiej gry mogą być katastrofalne.